TIK-OWE PRZYDASIE RODZICA

TIK - cóż to jest?
    Ten obecnie bardzo modny, popularny i wszechobecny w edukacji (od podstawy programowej po codzienną praktykę) skrót oznacza po prostu : technologię informacyjno-komunikacyjną. 
       Korzystamy z niej niemal wszyscy na  co dzień. Najczęściej ma ona dla nas wymiar praktyczny, bo używamy telefonów, bo sprzęty domowego AGD są naszpikowane elektroniką, która ma ułatwić ich działanie, bo samochód bez sprawnej elektroniki nie będzie działał, wreszcie, bo w Internecie kupujemy, szukamy informacji, załatwiamy różne sprawy itd. itd. Dla dzieci jednak najpierw TIK- to gry w sieci, komputerze, muzyka z YouTuba...

                Serdecznie zapraszam Państwa na podróż do świata TIK. Zależy mi, byście towarzyszyli swym dzieciom w przygodzie z programowaniem. Odwiedzając z nimi KĄCIK PROGRAMISTY ŻÓŁTODZIBA  pokażecie, że informatyka może być pożyteczna i będziecie: 
  • rozwijać w nich myślenie logiczne, przyczynowo-skutkowe, algorytmiczne;
  • kształtować kreatywność w szukaniu rozwiązań;
  • budować zdolność krytycznej ich ewaluacji;
  • uczyć znajdowania i poprawiania błędów;

A być może w przyszłości okaże się, że Wasze Dziecko będzie poszukiwanym na rynku pracy programistą.

JAK PRZEBIEGAJĄ ZAJĘCIA Z PROGRAMOWANIA (kl. 1 i 2)?

                   Będzie to nauka programowania (dostosowana do możliwości rozwojowych dzieci w wieku 7-8 lat), której celem jest przygotowanie dzieci do myślenia komputacyjnego, algorytmicznego i logicznego oraz wdrożenie do zrozumienia działania technologii IT. Początkowo zajęcia odbywają się bez udziału komputera, ale w miarę osiągania przez dzieci wyższego poziomu umiejętności, nasze działania będą obejmować także aplikacje internetowe wspierające naukę programowania, a docelowo bliższe spotkania z robotami edukacyjnymi i technologią AR. 
                    Ma to być dobra podstawa, wstęp do zrozumienia zasad prawdziwego programowania za pomocą  języka blokowego najpierw, a tekstowego później.
                   Jestem przeciwniczką tabletów, smartfonów,smartwatchy czy telefonów komórkowych w szkole, ale (paradoksalnie) entuzjastką używania TIK podczas zajęć . Istota rzeczy polega moim zdaniem na wykształceniu nawyku racjonalnego korzystania z udogodnień tych urządzeń ( z czym nawet my-dorośli często mamy problem).
                   Poniżej będę umieszczała linki do artykułów i ciekawostek związanych z problemem.
                   Jestem przeciwniczką tabletów, smartfonów,smartwatchy czy telefonów komórkowych w szkole, ale (paradoksalnie) entuzjastką używania TIK podczas zajęć . Istota rzeczy polega moim zdaniem na wykształceniu nawyku racjonalnego korzystania z udogodnień tych urządzeń ( z czym nawet my-dorośli często mamy problem).
                   Poniżej będę umieszczała linki do artykułów i ciekawostek związanych z problemem.

ODROBINA PSYCHOLOGII

Czy smartfony niszczą dzieciństwo?
hhttps://tiny.pl/ts4vs   artykuł w magazynie "Pismo"
https://tiny.pl/t2w9q  ważny artykuł na portalu Librus nt. fonoholizmu

Po co programowanie dzieciom?
Poniższe linki prowadzą do Akademii Programowania, szkoły, która odpłatnie wprowadza w tajniki programowania, warto jednak poznać opinię specjalistów na temat zalet takiej nauki.
https://tiny.pl/tsnh2  7 powodów dla których warto uczyć dzieci programowania.
https://tiny.pl/tsnqs  Co dziecko zyskuje ucząc się programowania?

A w perspektywie?
https://www.wowschool.pl/wp Darmowy webinar odpowiadający na  pytanie jaki język                                        programowania jest najlepszy dla Waszego dziecka w przyszłości i co się z tym wiąże.
https://tiny.pl/t6fc1    artykuł omawiający przyszłość w branży IT
Roboty - przyszłość?
 https://tiny.pl/7fq81 Artykuł opisuje wiele aspektów związanych z robotyką i automatyzacją. Bo, choć zachwycamy się możliwościami wykorzystania robotów , to wiąże się z nim zagrożenie na rynku pracy.

DZIECI W SIECI

Strona kampanii "Chroń dziecko w sieci" przez naczona dla rodziców.

Warto także odwiedzić stronę    http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji, materiałów na temat zagrożeń czyhających na nasze dzieci podczas surfowania po wirtualnym świecie. 

Rodzice nie wiedzą, co ich dzieci robią w sieci
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na oprzestrzeni 10 lat 
wśród dzieci w wieku 9-17 lat.
https://1604.acemlnb.com/lt.php?s=03450824fe780e33c66879705616347e&i=70A72A1A306
Aplikacje kontroli rodzicielskiej, które warto zainstalować
     Na stronie przedstawionych jest kilka aplikacji pozwalających na kontrolę smartfona naszego dziecka.
           https://tiny.pl/7lvtb